Powrót na wokandę sprawy korupcyjnej.

urzędzie marszałkowskim wraca na wokandę

2017-10-31 07:30:00 (OST. AKT: 2017-10-30 22:21:42)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

30 października Sąd Okręgowy w Olsztynie uchylił do ponownego rozpoznania wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie korupcji w Urzędzie Marszałkowskim.

Sprawa urzędników oskarżonych w związku z korupcją w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie wraca na wokandę. Wczoraj Sąd Okręgowy uchylił do ponownego rozpoznania wyrok sądu I instancji w sprawie pięciu osób oskarżonych o bezprawne działania podczas przetargów realizowanych w urzędach w Olsztynie oraz Dywitach. Akt oskarżenia w tej sprawie obejmował osiem osób, w tym pięciu urzędników oraz trzech przedsiębiorców. Trzech oskarżonych dobrowolnie poddało się karze.

W akcie oskarżenia prokuratura żądała dla oskarżonych kar więzienia w zawieszeniu, grzywien, a także dla niektórych osób zakazu pracy w administracji przez kilka lat. W maju tego roku Sąd Rejonowy w Olsztynie z pięciorga oskarżonych uniewinnił trzy osoby: Bożenę W.-Z., byłą dyrektorkę Departamentu Zarządzania Programami Rozwoju Regionalnego w Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, Mirosława G., urzędnika z Urzędu Gminy w Dywitach, i przedsiębiorcę Pawła K. W przypadku pozostałych dwóch oskarżonych urzędniczek Joanny D.-W. i Ewy D. sąd skazał je na karę po 3 tysięcy złotych grzywny.

Apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Olsztynie wniósł prokurator, a także obrońcy Joanny W.-D. oraz Ewy D.

Sąd odwoławczy podając ustne motywy rozstrzygnięcia zwrócił uwagę, że sąd rejonowy błędnie zinterpretował działania urzędników w procesie pozyskania oferentów. Ponadto nie dokonał prawidłowej analizy ujawnionych materiałów operacyjnych z nagranych rozmów pomiędzy urzędnikami a przedsiębiorcami.
Przypomnijmy, że sprawa ujrzała światło dzienne w listopadzie 2014 roku, kiedy funkcjonariusze CBA zatrzymali Igora H., byłego już dyrektora Departamentu Polityki Jakości w UM w Olsztynie.

Urzędnik miał wziąć 20 tys. zł łapówki od przedsiębiorców Władysława B. i Tadeusza Z., którzy zabiegali o kontrakt na kampanię promującą żywność naturalną. Później CBA zatrzymało urzędniczki.

W październiku ub. roku sąd na wniosek o dobrowolnym poddaniu się karze, skazał trzech oskarżonych w tej sprawie. Igor H. usłyszał wyrok: rok i 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata, Władysław B. rok i 8 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata, a jego wspólnik Tadeusz Z. 8 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata.

Wszyscy trzej skazani musieli też zapłacić grzywny: Igor H. i Władysław B. po 10 tys. zł, a Tadeusz Z. 1 tys. zł. Ponadto sąd orzekł wobec Igora H. przepadek na rzecz skarbu państwa 20 tys. zł łapówki.

am

Przeczytaj cały tekst: Sprawa korupcji w urzędzie marszałkowskim wraca na wokandę – Gazeta Olsztyńska http://gazetaolsztynska.pl/474787,Sprawa-korupcji-w-urzedzie-marszalkowskim-wraca-na-wokande.html#ixzz4x4GU2XkJ